Hyppää sisältöön

Seurakuntavaalien tulospalvelu

Valtakunnallinen äänestysprosentti on 14,4 %. 

Valituksi tulleiden nimet voi etsiä seurakuntahaulla. Valitsematta jääneiden osalta julkaisemme tiedot vain, jos henkilö on antanut siihen luvan. Seurakunnat julkaisevat vaalilautakuntien vahvistamat tulokset omilla ilmoitustauluillaan.

Valitse toinen seurakunta

Agricolan suomalainen seurakunta

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

11,0 %

Äänestäneitä 641
Äänioikeutettuja 5815

Ennakkoäänestysprosentti

8,1 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

5,5 %

Äänestäneitä 11
Äänioikeutettuja 200

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 16 kpl
Valituista uusia 6 kpl
keski-ikä vuotta 56 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Arto Kujala Opistoupseeri 20 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 341,00 * 68
Janne Lepola  Lääkäri 21 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 170,50 * 37
Jorma Pappila Isäntä 11 RUOTSINPYHTÄÄN PUOLESTA EHDOKASLISTA 152,00 * 42
Juha Turja Eläkeläinen 4 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 116,00 * 27
Maria Rauha  erityisnuorisotyönohjaaja, sosionomi 25 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 113,67 * 37
Leena Kekkonen Lehtori, eläkeläinen 17 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 85,25 * 29
Keijo Tähtinen Ajojärjestelijä 9 RUOTSINPYHTÄÄN PUOLESTA EHDOKASLISTA 76,00 * 36
Henna Nieminen  Kanttori, freelancer muusikko 23 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 68,20 * 24
Veikko Saari Työnjohtaja, eläkeläinen 5 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 58,00 * 23
Timo Noroviita  Opettaja, eläkeläinen 24 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 56,83 * 22
Sonja Huttunen  Biologi (FM), perhehoitaja 12 RUOTSINPYHTÄÄN PUOLESTA EHDOKASLISTA 50,67 * 26
Sabina Krogars Toimistonhoitaja 19 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 48,71 * 22
Petri Hyvönen Toimitujohtaja 16 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 42,62 * 21
Kari Hagfors Valtiot.maist (VTM) 6 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 38,67 * 22
Markku Paakkarinen Vesiliikelaitoksen johtaja 15 RUOTSINPYHTÄÄN PUOLESTA EHDOKASLISTA 38,00 * 14
Reeta Rossi  Muusikko 26 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 37,89 * 17

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Anne Sokka-Tuomala   Opas 28 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 34.1 16
Juha Westerlund Nuorisotyöntekijä 29 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 31.0 14
Anne Moisio   Eläkeläinen, perushoitaja 13 RUOTSINPYHTÄÄN PUOLESTA EHDOKASLISTA 30.4 13
Tero Maksimainen   Kuvanveistäjä 7 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 29.0 20
Anni Simola Mummo 27 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 28.4167 14
Jouni Malmivaara   Yrittäjä, ekonomi 22 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 26.2308 13
Jutta Backman   Sosionomi (AMK) 14 RUOTSINPYHTÄÄN PUOLESTA EHDOKASLISTA 25.3333 11
Katriina Kong   Yhteyspäällikkö, teol.yo 18 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 24.3571 7
Toini Schroderus Puheterapiayrittäjä 2 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 23.2 12
Kristina Lohman Sairaanhoitaja 10 RUOTSINPYHTÄÄN PUOLESTA EHDOKASLISTA 21.7143 10
Pirkko Brand   Yrittäjä, eläkeläinen 8 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 19.3333 6
Ritva Malmivuori-Piho   Eläkeläinen 3 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 16.5714 6

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Äänestysaktiivisuus seurakuntaneuvoston vaaleissa

Äänestysprosentti

11,1 %

Äänestäneitä 643
Äänioikeutettuja 5815

Ennakkoäänestysprosentti

8,1 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

5,5 %

Äänestäneitä 11
Äänioikeutettuja 200

Yhteenveto seurakuntaneuvostoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 12 kpl
Valituista uusia 4 kpl
keski-ikä 60 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Pirjo Löfqvist 37 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 375.0 43
Arto Kujala Opistoupseeri 35 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 187.5 43
Jorma Pappila Isäntä 49 RUOTSINPYHTÄÄ PUOLESTA EHDOKASLISTA 145.0 41
Janne Lepola   Lääkäri 36 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 125.0 38
Juha Turja Eläkeläinen 56 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 106.0 33
Maria Rauha   Erityisnuorisotyönohjaaja, sosionomi 42 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 93.75 30
Leena Kekkonen Lehtori, eläkeläinen 32 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 75.0 30
Keijo Tähtinen Ajojärjestelijä 47 RUOTSINPYHTÄÄ PUOLESTA EHDOKASLISTA 72.5 37
Timo Noroviita   Opettaja, eläkeläinen 40 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 62.5 24
Petri Hyvönen Toimitusjohtaja 31 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 53.5714 23
Veikko Saari Työnjohtaja, eläkeläinen 57 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 53.0 21
Sonja Huttunen   Biologi (FM), Perhehoitaja 50 RUOTSINPYHTÄÄ PUOLESTA EHDOKASLISTA 48.3333 27

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Myrsky Huovila   Opiskelija 30 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 46.875 19
Henna Nieminen   Kanttori, freelancer muusikko 39 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 41.6667 19
Anni Simola Mummo 44 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 37.5 18
Jutta Backman   Sosionomi (AMK) 52 RUOTSINPYHTÄÄ PUOLESTA EHDOKASLISTA 36.25 12
Kari Hagfors Valtiot.maist (VTM) 58 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 35.3333 19
Heli Rantanen   Lastenohjaaja 41 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 34.0909 17
Sabina Krogars Toimistonhoitaja 34 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 31.25 15
Markku Paakkarinen Vesilaitoksen johtaja 53 RUOTSINPYHTÄÄ PUOLESTA EHDOKASLISTA 29.0 10
Reeta Rossi   Muusikko 43 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 28.8462 14
Jouni Malmivaara   Yrittäjä, ekonomi 38 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 26.7857 13
Tero Maksimainen   Kuvanveistäjä 59 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 26.5 17
Anne Sokka-Tuomala   Opas 45 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 25.0 12
Anne Moisio   Eläkeläinen, perushoitaja 51 RUOTSINPYHTÄÄ PUOLESTA EHDOKASLISTA 24.1667 9
Juha Westerlund Nuorisotyöntekijä 46 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 23.4375 10
Katriina Kong   Yhteyspäällikkö, teol.yo 33 MEIDÄN SEURAKUNTAMME EHDOKASLISTA 22.0588 7
Pirkko Brand   Eläkeläinen, yrittäjä 60 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 21.2 7
Kristina Lohman Sairaanhoitaja 48 RUOTSINPYHTÄÄ PUOLESTA EHDOKASLISTA 20.7143 9
Toini Schroderus Puheterapiayrittäjä 54 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 17.6667 6
Ritva Malmivuori-Piho   Eläkeläinen 55 YHTEINEN KIRKKO EHDOKASLISTA 15.1429 3

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.