Hyppää sisältöön

Seurakuntavaalien tulospalvelu

Valtakunnallinen äänestysprosentti on 14,4 %. 

Valituksi tulleiden nimet voi etsiä seurakuntahaulla. Valitsematta jääneiden osalta julkaisemme tiedot vain, jos henkilö on antanut siihen luvan. Seurakunnat julkaisevat vaalilautakuntien vahvistamat tulokset omilla ilmoitustauluillaan.

Valitse toinen seurakunta

Taipaleen seurakunta

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

21,6 %

Äänestäneitä 1621
Äänioikeutettuja 7512

Ennakkoäänestysprosentti

11,2 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

17,4 %

Äänestäneitä 37
Äänioikeutettuja 213

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 23 kpl
Valituista uusia 12 kpl
keski-ikä vuotta 55 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Urho Kärmeniemi  tuotantopäällikkö, eläkkeellä 30 Yhteinen taival ehdokaslista 657,00 * 134
Hanna Kuivanen kokki 7 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 552,00 * 67
Anu Karhu maatalousyrittäjä 40 Lemin ehdokaslista 408,00 * 127
Antti Nuppola sairaanhoitaja, maanviljelijä 31 Yhteinen taival ehdokaslista 328,50 * 123
Samuli Kurkaa rovasti 10 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 276,00 * 62
Maria Karhula opiskelija 27 Yhteinen taival ehdokaslista 219,00 * 85
Ritva Laurikainen perhepäivähoitaja 42 Lemin ehdokaslista 204,00 * 42
Kirsi Rehunen  lastentarhanopettaja, kirjailija 19 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 184,00 * 48
Kari Pettinen  kanttori 33 Yhteinen taival ehdokaslista 164,25 * 59
Osmo Laine  yrittäjä, DI 12 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 138,00 * 43
Juha Mielikäinen  avainasiakaspäällikkö 44 Lemin ehdokaslista 136,00 * 39
Anni Kilpiä  opiskelija 28 Yhteinen taival ehdokaslista 131,40 * 57
Marjukka Ahtiainen sairaanhoitaja 2 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 110,40 * 38
Merja Paatos  koulunkäynninohjaaja, omaishoitaja 32 Yhteinen taival ehdokaslista 109,50 * 51
Teemu Kemppainen teknisentyön opettaja 41 Lemin ehdokaslista 102,00 * 38
Kari Immonen  insinöörimajuri evp 25 Yhteinen taival ehdokaslista 93,86 * 31
Elma Mikkola laitoshuoltaja, eläkkeellä 15 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 92,00 * 33
Erja Ässämäki  työfysioterapeutti 36 Yhteinen taival ehdokaslista 82,12 * 31
Paula Tuomi terv.huollon maisteri, eläkkeellä 48 Lemin ehdokaslista 81,60 * 36
Jukka Hirvi  nuorisotyönohjaaja 4 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 78,86 * 28
Tuomo Kirjavainen  kelloseppä, eläkeläinen 29 Yhteinen taival ehdokaslista 73,00 * 29
Hanne Seppäläinen  sosionomi-diakoni opiskelija 21 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 69,00 * 26
Olavi Pikkarainen metsäasiakasvastaava 47 Lemin ehdokaslista 68,00 * 26

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Tuula Jäkälä lähihoitaja 26 Yhteinen taival ehdokaslista 65.7 26
Anne Heiskanen luokanopettaja, KM 3 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 61.3333 24
Maija Saimalahti   myyjä 35 Yhteinen taival ehdokaslista 59.7273 25
Markku Pesari teknikko 46 Lemin ehdokaslista 58.2857 21
Heli Kuitto-Heikkinen   myyntisihteeri 6 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 55.2 23
Merja Pusa   TtM 34 Yhteinen taival ehdokaslista 54.75 6
Jari Joenperä   katsastusaseman esimies 39 Lemin ehdokaslista 51.0 20
Leea Ohtamaa   erityisopettaja, TM 17 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 50.1818 23
Niina Leinikka   laitoshuoltaja 14 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 46.0 22
Eila Olkkonen   diakoni, eläkeläinen 45 Lemin ehdokaslista 45.3333 18
Leo Peuha ylikomisario 18 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 42.4615 18
Esko Buuri rakennusmies, eläkkeellä 37 Lemin ehdokaslista 40.8 15
Minna Valtonen hoiva-avustaja 24 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 39.4286 17
Hannu Hakonen   mv, eläkkeellä 38 Lemin ehdokaslista 37.0909 14
Matti Hölsä rakennusmies 5 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 36.8 15
Aarre Saarinen   eläkeläinen, yrittäjä 20 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 34.5 13
Lasse Lehtimäki ohjelmistoasiantuntija 43 Lemin ehdokaslista 34.0 12
Hannu Kujala   myyntiedustaja, eläkkeellä 8 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 32.4706 11
Lasse Kähärä   eläkeläinen 11 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 30.6667 9
Anu Tuomaala   luokanopettaja 23 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 29.0526 8
Marita Kujala   terveydenhoitaja 9 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 27.6 8
Johannes Moisio   kansainväl.asioiden päällikkö 16 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 26.2857 7
Paula Tuikkanen   yrittäjä 22 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 25.0909 7
Markku Lehti   sähköasentaja, eläkkeellä 13 Uudelle taipaleelle ehdokaslista 24.0 2

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja