Hyppää sisältöön

Seurakuntavaalien tulospalvelu

Valtakunnallinen äänestysprosentti on 14,4 %. 

Valituksi tulleiden nimet voi etsiä seurakuntahaulla. Valitsematta jääneiden osalta julkaisemme tiedot vain, jos henkilö on antanut siihen luvan. Seurakunnat julkaisevat vaalilautakuntien vahvistamat tulokset omilla ilmoitustauluillaan.

Valitse toinen seurakunta

Alavuden seurakunta

http://alavudenseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

25,3 %

Äänestäneitä 2065
Äänioikeutettuja 8159

Ennakkoäänestysprosentti

14,5 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

13,9 %

Äänestäneitä 37
Äänioikeutettuja 266

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 27 kpl
Valituista uusia 13 kpl
keski-ikä vuotta 51 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Kari Hämäläinen  eläkeläinen 28 Keskusta ja sit. ehdokaslista 1016,00 * 80
Hanna Murtomäki-Kukkola maaseutupäällikkö 43 Keskusta ja sit. ehdokaslista 508,00 * 78
Timo Harju maanviljelijä 30 Keskusta ja sit. ehdokaslista 338,67 * 71
Päivi Kangas lukion opettaja, psykoterapeutti 57 Turvaksi kotikirkko ehdokaslista 327,00 * 91
Santtu Peltomäki  opiskelija 46 Keskusta ja sit. ehdokaslista 254,00 * 68
Esko Piiroinen pastori 6 Sinapinsiemen ehdokaslista 205,00 * 60
Sami Majuri  sairaanhoitaja (AMK) 41 Keskusta ja sit. ehdokaslista 203,20 * 64
Kari Järvilahti maanviljelijä 52 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 176,00 * 71
Jeremias Juurakko  asentaja 22 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 172,00 * 43
Jouko Majamaa  työnjohtaja 40 Keskusta ja sit. ehdokaslista 169,33 * 64
Taina Vierunketo laboratoriohoitaja 61 Turvaksi kotikirkko ehdokaslista 163,50 * 75
Jorma Mäkiranta haastemies 11 Alavuden Sosialidemokraatit ehdokaslista 162,00 * 51
Tarja Hautarinne eläkeläinen, emäntä 32 Keskusta ja sit. ehdokaslista 145,14 * 56
Mikko Mursula yksikönjohtaja 42 Keskusta ja sit. ehdokaslista 127,00 * 52
Maria Sivula  lähihoitaja 47 Keskusta ja sit. ehdokaslista 112,89 * 50
Riitta Åkerman työterveyslääkäri 62 Turvaksi kotikirkko ehdokaslista 109,00 * 64
Reijo Penninkangas eläkeläinen 3 Sinapinsiemen ehdokaslista 102,50 * 51
Taneli Korkatti  nosturinkuljettaja 37 Keskusta ja sit. ehdokaslista 101,60 * 47
Elina Krihvel sosionomi (AMK) 39 Keskusta ja sit. ehdokaslista 92,36 * 42
Aila Hellinen sairaanhoitaja 51 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 88,00 * 46
Pekka Kaihoniemi  yrittäjä 15 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 86,00 * 24
Kaija Soini  tuotantoassistentti 48 Keskusta ja sit. ehdokaslista 84,67 * 38
Ritva Iivonen työterveyshoitaja 58 Turvaksi kotikirkko ehdokaslista 81,75 * 54
Matti Vanha-aho  eläkeläinen 13 Alavuden Sosialidemokraatit ehdokaslista 81,00 * 28
Mika Uusitalo  maanviljelijä, metsätalousinsinööri 49 Keskusta ja sit. ehdokaslista 78,15 * 34
Vesa Aho  metsätalousinsinööri 24 Keskusta ja sit. ehdokaslista 72,57 * 33
Pentti Ahopelto  yrittäjä 2 Sinapinsiemen ehdokaslista 68,33 * 41

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Jari Helander   rehtori, FM 33 Keskusta ja sit. ehdokaslista 67.7333 31
Sari Karhukorpi   varhaiskasvatuksen aluepäällikkö 60 Turvaksi kotikirkko ehdokaslista 65.4 25
Merja Koivumäki   parturi-kampaamo yrittäjä 36 Keskusta ja sit. ehdokaslista 63.5 28
Olavi Hankaniemi   maatalousyrittäjä 29 Keskusta ja sit. ehdokaslista 59.7647 24
Juha Rikala   opettaja 56 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 58.6667 24
Juha Soini   metallisahuri 19 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 57.3333 21
Nina Nortunen   parturi-kampaamo yrittäjä 44 Keskusta ja sit. ehdokaslista 56.4444 23
Niina Laitio   ohjaaja 59 Turvaksi kotikirkko ehdokaslista 54.5 18
Tarja Ylimäki   perushoitaja 12 Alavuden Sosialidemokraatit ehdokaslista 54.0 25
Markku Viitala   eläkeläinen 50 Keskusta ja sit. ehdokaslista 53.4737 22
Marika Mäkelä   teologian maisteri, opettaja 4 Sinapinsiemen ehdokaslista 51.25 27
Tiina Alasaari   luokanopettaja 25 Keskusta ja sit. ehdokaslista 50.8 20
Mauri Anttila   eläkeläinen 26 Keskusta ja sit. ehdokaslista 48.381 19
Reijo Hautaniemi   erikoissairaanhoitaja 31 Keskusta ja sit. ehdokaslista 46.1818 16
Annikki Hakala   eläkeläinen 27 Keskusta ja sit. ehdokaslista 44.1739 14
Anja Onnela   eläkeläinen 54 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 44.0 15
Matti Mikkola eläkeläinen 14 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 43.0 17
Eino Kallioniemi   eläkeläinen 35 Keskusta ja sit. ehdokaslista 42.3333 13
Jari-Pekka Kotilainen   opettaja 7 Sinapinsiemen ehdokaslista 41.0 14
Reijo Hietala   taksinkuljettaja, eläkeläinen 34 Keskusta ja sit. ehdokaslista 40.64 11
Sirpa Liesmäki   keittäjä 10 Alavuden Sosialidemokraatit ehdokaslista 40.5 24
Lassi Pappinen   teologian maisteri, viestintäassistentti 45 Keskusta ja sit. ehdokaslista 39.0769 9
Veli-Matti Koukeri   ohjelmistosuunnittelija 38 Keskusta ja sit. ehdokaslista 37.6296 9
Sami Ranta-aho   avustaja 55 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 35.2 13
Jukka Aho   myyjä 21 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 34.4 15
Markku Kangasmaa   maanviljelijä, eläkeläinen 5 Sinapinsiemen ehdokaslista 34.1667 12
Kaisa Javanainen   kassa 8 Alavuden Sosialidemokraatit ehdokaslista 32.4 20
Ari Mäki   lasityöntekijä 53 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 29.3333 7
Tanja Pääkkö   siistijä 17 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 28.6667 13
Maire Koskinen perhepäivähoitaja 9 Alavuden Sosialidemokraatit ehdokaslista 27.0 14
Mirka Kujala   myyjä 23 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 24.5714 12
Päivi Ranta-aho   perhepäivähoitaja 20 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 21.5 11
Toini Paukkunen   eläkeläinen 16 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 19.1111 8
Tero Vedenpää   ohjaaja 18 Kotikirkon puolesta - perussuomalaiset ehdokaslista 17.2 8

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja