Hyppää sisältöön

Seurakuntavaalien tulospalvelu

Valtakunnallinen äänestysprosentti on 14,4 %. 

Valituksi tulleiden nimet voi etsiä seurakuntahaulla. Valitsematta jääneiden osalta julkaisemme tiedot vain, jos henkilö on antanut siihen luvan. Seurakunnat julkaisevat vaalilautakuntien vahvistamat tulokset omilla ilmoitustauluillaan.

Valitse toinen seurakunta

Seinäjoen seurakunta

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

22,2 %

Äänestäneitä 9223
Äänioikeutettuja 41522

Ennakkoäänestysprosentti

14,8 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

12,3 %

Äänestäneitä 165
Äänioikeutettuja 1342

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 39 kpl
Valituista uusia 15 kpl
keski-ikä vuotta 57 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Mikael Luotola Marketpäällikkö 104 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 3695,00 * 366
Esa Perttu Talouspäällikkö evp 76 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 2706,00 * 240
Suvi Lehtimäki Lapsityöntekijä ja -kuoronjohtaja 102 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 1847,50 * 244
Matti Kuvaja Yrittäjä, merkonomi 64 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 1353,00 * 227
Timo Niemi Metsätoimihenkilö 34 Elävät Kivet ehdokaslista 1236,00 * 162
Pirjo Aittoniemi Seurakuntaneuvos, lääketieteen lisensiaatti 85 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 1231,67 * 216
Jussi Juurakko Konduktoori, eläkeläinen 93 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 923,75 * 208
Ilmari Ylä-Autio Varatuomari 83 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 902,00 * 209
Tarja Tenkula Ylihoitaja, TtM 11 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 828,00 * 157
Ari Setälä  Puuseppä / opiskelija 116 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 739,00 * 203
Juhani Hihnala Terveydenhuollon maisteri, MBA 53 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 676,50 * 208
Timo Seppälä  Lehtori, uskonnonopettaja 43 Elävät Kivet ehdokaslista 618,00 * 112
Jouko Ylinen Seurakuntaneuvos 125 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 615,83 * 191
Mari Kela  Kirkon nuorisotyönohjaaja, mielenterveyskuntoutuja 130 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 568,00 * 102
Jouni Aila  Asiakkuuspäällikkö 48 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 541,20 * 186
Anne Flinkkilä  Terveydenhoitaja AMK / työparihoitaja 88 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 527,86 * 161
Petri Yli-Soini Eläinlääkäri, maatalousyrittäjä 126 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 461,88 * 152
Jaana Metsäranta  Yrittäjä 71 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 451,00 * 181
Seppo Perkiö Taksiautoilija 8 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 414,00 * 127
Asko Matikka  Pastori, sielunhoitoterapeutti 29 Elävät Kivet ehdokaslista 412,00 * 109
Paula Sihto Työsuojeluvaltuutettu, erikoissairaanhoitaja 117 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 410,56 * 138
Liisa Pihlaja Mumma 77 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 386,57 * 146
Ritva Västi  124 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 369,50 * 115
Anne Katila Myyjä 61 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 338,25 * 135
Kari Maunula  Kunnallisneuvos 106 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 335,91 * 101
Annukka Latvala  Peruskoulun opettaja 27 Elävät Kivet ehdokaslista 309,00 * 100
Kati Hietanen  Terveydenhoitaja 90 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 307,92 * 100
Emma Valo Fysioterapeutti 80 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 300,67 * 134
Mervi Uusi-Pohjola Ryhmäperhepäivähoitaja 120 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 284,23 * 95
Kalle Hiltunen  Pastori, teologian lisensiaatti 137 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 284,00 * 80
Alpo Mäkinen  Henkilöstöpäällikkö, eläkeläinen 2 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 276,00 * 67
Johanna Keski-Jyrä Luokanopettaja, vs. koulunjohtaja 62 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 270,60 * 105
Hanna Mäkynen Terveydenhoitaja (eläk.), sosiaalineuvos 109 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 263,93 * 91
Jari Heiska AIT 35 Elävät Kivet ehdokaslista 247,20 * 99
Pirkko Ekoluoma  Eläkeläinen 87 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 246,33 * 88
Elina Kalliovalkama Osastonhoitaja 57 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 246,00 * 96
Pekka Niemi Maanviljelijä, eläkeläinen 111 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 230,94 * 86
Voitto Välimäki Ravivalmentaja 82 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 225,50 * 83
Juha Kitinoja  Varastonhoitaja / maanviljelijä 96 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 217,35 * 85

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Jesse Luhtala   Yrittäjä 67 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 208.154 74
Markku Lehtola   Tarkastusinsinööri 6 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 207.0 57
Juho Kössi   Eläkeläinen, erityisop. 26 Elävät Kivet ehdokaslista 206.0 98
Jukka Vihriälä   Agronomi, valtiopäiväneuvos 123 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 205.278 82
Milla Hautala Tuotantosuunnittelija, kulttuurituottaja (YAMK) 89 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 194.474 75
Arja Kankaanpää   Luokanopettaja 59 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 193.286 65
Anna Granlund   Sosionomi amk 134 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 189.333 70
Mika Suomalainen   Yrittäjä 118 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 184.75 75
Susanna Vehkaoja   Agronomi, kehityspäällikkö 81 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 180.4 65
Ulla Tulisalo   Lääketieteen tri / psyk. erik. lääkäri 42 Elävät Kivet ehdokaslista 176.571 85
Pentti Taipalus Maanviljelijä, eläkeläinen 119 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 175.952 74
Noora Ahokas   Sairaanhoitaja (amk), hallintotieteiden yo 47 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 169.125 65
Suvi Loukola   Sosionomi-diakoni opiskelija, ohjaaja 103 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 167.955 66
Sirpa Syrjälä   Osastonhoitaja 5 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 165.6 56
Antti Punkari   Maanviljelijä 114 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 160.652 64
Tuija Alapiha   Yleislääket. el 49 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 159.176 63
Kimmo Rantanen   Rehtori 30 Elävät Kivet ehdokaslista 154.5 82
Markku Saari   Pankinjohtaja, eläkeläinen 115 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 153.958 63
Katriina Honkala   Lehtori, eläk. 54 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 150.333 51
Hanne Prusti   Luokanopettaja 113 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 147.8 61
Tuija Tiitu   Varhaiskasvatuksen aluejohtaja 79 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 142.421 47
Leena Valli   Sosionomi AMK 121 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 142.115 56
Tuomas Ojajärvi   Viestintäkoordinaattori, medianomi YAMK 136 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 142.0 66
Aki Korpela   Eläkeläinen 7 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 138.0 49
Aira Keski-Luoma   Uskonnon lehtori 37 Elävät Kivet ehdokaslista 137.333 74
Helli Kitinoja   Terveystiedon maisteri (TtM), sairaanhoidon opettaja 95 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 136.852 47
Jari Jaskari   DI, yrittäjä 55 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 135.3 46
Kati Männikkö   Luokanopettaja 110 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 131.964 45
Keijo Manni   Yrittäjä 69 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 128.857 42
Karri Kallio   Projektipäällikkö 94 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 127.414 43
Seppo Laitila   Yrittäjä 32 Elävät Kivet ehdokaslista 123.6 68
Jenni Hyyppä   Varamarketpäällikkö 92 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 123.167 43
Minna Lounatvuori   Kauppatieteiden maisteri 66 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 123.0 33
Sarita Kärki   Lähihoitaja 101 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 119.194 41
Tellervo Tulisalo   Kirkon nuorisotyönohjaaja, sosiaalityön opiskelija 18 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 118.286 37
Hanne Haakana   Tradenomi 51 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 117.652 22
Minna Vettenranta   Erityisopettaja 122 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 115.469 35
Tuomo Kallio   Lastenkulttuurikoordinaattori, muusikko 138 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 113.6 56
Riitta Marttila Suuhygienisti, eläkeläinen 70 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 112.75 21
Risto-Pekka Alhainen   Seurakuntapastori 38 Elävät Kivet ehdokaslista 112.364 51
Kalle Lähdesmäki   Kauppaneuvos 105 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 111.97 25
Jorma Aro   Emeritus toiminnanjohtaja 86 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 108.676 24
Kyllikki Anttila   Terveydenhuollon opettaja, erikoissairaanhoitaja 50 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 108.24 18
Matti Kiviniemi   Maanviljelijä 97 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 105.571 23
Maria Jokinen   Varapuheenjohtaja / opiskelija 56 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 104.077 18
Matti Vuorinen   Psykiatrian erikoislääkäri 15 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 103.5 35
Jouko Pitkäranta   Mv. eläkeläinen 44 Elävät Kivet ehdokaslista 103.0 32
Jukka Pasanen   Historian- ja yhteiskuntaopin opettaja 112 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 102.639 22
Esa-Pekka Luokkamäki   Tilimies, HTM 68 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 100.222 17
Juha Mikkonen   Opettaja, herastuomari 107 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 99.8649 22
Jaana Kyttä   Toiminnanjohtaja 100 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 97.2368 18
Mari Haapala   Kirjanpitäjä, tradenomi 52 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 96.6429 17
Hannu Haapasalmi   Yrittäjä 23 PerusSeurakuntalaiset ehdokaslista 96.0 55
Jaakko Tiittanen   Laitosmies, eläkeläinen 28 Elävät Kivet ehdokaslista 95.0769 31
Kimmo Mäkelä   Opiskelija, hum.kand. 108 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 94.7436 16
Laura Kivimäki   Projektikoordinaattori, tuntiopettaja 131 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 94.6667 42
Jukka Niemi   Myyntimies evp. 74 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 93.3103 15
Merja Huhtamäki   Keittäjä 91 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 92.375 15
Elisa Mäkynen   Perhepäivähoitaja, omaishoitaja 3 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 92.0 35
Ville Ojala   Hallintotieteiden opiskelija 75 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 90.2 14
Tapio Kolkka   Yrittäjä 98 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 90.1219 11
Risto Mäkelä   Myyntipäällikkö 33 Elävät Kivet ehdokaslista 88.2857 26
Jaana Koski   Yo-merkonomi 99 Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslista 87.9762 9
Asko Savolainen   Yrittäjä, eläkeläinen 78 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 87.2903 13
Mila Lozovaya   Toiminnanjohtaja / rehtori 72 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 84.5625 12
Kirsti Koivisto   Lähihoitaja, lääketyöntekijä 19 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 82.8 32
Sari Rauhala   Sairaanhoitaja 45 Elävät Kivet ehdokaslista 82.4 26
Heikki Kangas   Ekonomi, yrittäjä 58 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 82.0 10
Santeri Vuori   Työtön 140 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 81.1429 32
Leena Katajamäki THM, eläkeläinen 60 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 79.5882 6
Simo Kiminki   Ravintolatyöntekijä, opiskelija 63 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 77.3143 6
Eero Rissanen   Opiskelija 36 Elävät Kivet ehdokaslista 77.25 23
Hanna-Leena Saarela   Koulusihteeri 4 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 75.2727 31
Anu Öhmann-Kaukosalo   Perushoitaja 84 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 75.1667 6
Teresa Lappi   Sairaanhoitaja 65 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 73.1351 5
Jorma Keskikiikonen   Arkkitehti 40 Elävät Kivet ehdokaslista 72.7059 17
Reijo Niemelä   Eläkeläinen 73 Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista 71.2105 5
Lotta Haapala   Kotiäiti, muotoilija 128 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 71.0 29
Hilkka Talvitie   Kirjanpitäjä KLT, yrittäjä 21 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 69.0 28
Katja Koivisto   Kehittämissuunnittelija, HTM 46 Elävät Kivet ehdokaslista 68.6667 14
Esko Anttila   Autonkuljetus, jakelurahtari 39 Elävät Kivet ehdokaslista 65.0526 13
Tiina Vesapuisto   Ravitsemistyöntekijä, restonomi 9 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 63.6923 24
Taru Yli-Panula   Lähihoitaja 129 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 63.1111 28
Iikka Löytty   Psykoterapeutti 41 Elävät Kivet ehdokaslista 61.8 9
Jari Oravasaari   Eläkeläinen 12 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 59.1429 20
Saija Rauhala   Sosionomi (yamk) 31 Elävät Kivet ehdokaslista 58.8571 5
Henna-Riikka Tala   Opiskelija 139 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 56.8 24
Rauni Koivisto   Hammashoitaja / eläkeläinen 13 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 55.2 19
Eija Haapaniemi   Osastonsihteeri 17 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 51.75 16
Markus Ojala   Opiskelija 132 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 51.6364 18
Anne Maunuksela   Suurtalouskokki, dieettikokki 20 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 48.7059 13
Tuija Ikola   Psyk. sairaanhoitaja AMK 24 PerusSeurakuntalaiset ehdokaslista 48.0 18
Arja Rahikka   Vs päihdehuollonohjaaja, sosionomi 133 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 47.3333 14
Pekka Kuivasmäki   Kuraattori 14 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 46.0 10
Immanuel Grönlund   Opiskelija 135 Tahdon kirkossa - Seinäjoki ehdokaslista 43.6923 7
Raimo Asikainen   Koneteknikko 16 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 43.5789 8
Juha Hokkanen   Tradenomi 127 Nuoret aikuiset ehdokaslista 43.0 43
Jani Koski   Ohjaaja 10 Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat ehdokaslista 41.4 7
Petri Rintamäki   Ajoneuvonosturinkuljettaja 25 PerusSeurakuntalaiset ehdokaslista 32.0 13
Jukka Ahlgren   Insinööri 22 PerusSeurakuntalaiset ehdokaslista 24.0 10

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja