Hyppää sisältöön

Seurakuntavaalien tulospalvelu

Valtakunnallinen äänestysprosentti on 14,4 %. 

Valituksi tulleiden nimet voi etsiä seurakuntahaulla. Valitsematta jääneiden osalta julkaisemme tiedot vain, jos henkilö on antanut siihen luvan. Seurakunnat julkaisevat vaalilautakuntien vahvistamat tulokset omilla ilmoitustauluillaan.

Valitse toinen seurakunta

Kotka-Kymin seurakunta

https://www.kotka-kyminseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

12,1 %

Äänestäneitä 3541
Äänioikeutettuja 29218

Ennakkoäänestysprosentti

7,5 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

11,1 %

Äänestäneitä 103
Äänioikeutettuja 925

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 33 kpl
Valituista uusia 15 kpl
keski-ikä vuotta 56 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Mikko Hauhia yrittäjä, kuoronjohtaja 27 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 1428,00 * 159
Jukka Lemmetyinen varatuomari 3 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 1263,00 * 163
Pirjo Romppanen eläkeläinen 81 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 822,00 * 192
Tuula Anttila  opiskeluhuollon kuraattori 45 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 714,00 * 108
Heikki Oksanen mentori 7 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 631,50 * 142
Eine Hänninen eläkeläinen, ylihoitaja 52 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 476,00 * 92
Isabelle Pekonen kieltenopettaja, kääntäjä 8 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 421,00 * 114
Minni Kuisma  nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja 74 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 411,00 * 94
Seppo Eerola eläkeläinen, ent. ylikonstaapeli 48 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 357,00 * 85
Juha Säämänen palomestari 19 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 315,75 * 98
Kaisa Rönkä opetusneuvos 33 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 285,60 * 81
Kirsi Rasanen  markkinointisuunnittelija, tradenomi YAMK 80 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 274,00 * 71
Ville Mielonen OTM 10 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 252,60 * 70
Marianne Bruce  perhehoitaja, yo-tradenomi 47 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 238,00 * 67
Petri Sällilä  opettaja 14 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 210,50 * 67
Reetta Puhakka  lähihoitaja, sosionomiopiskelija 78 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 205,50 * 58
Reino Korhonen eläkeläinen, peruskoulunopettaja 32 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 204,00 * 63
Seija Aalto  koulutusjohtaja 24 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 180,43 * 65
Topias Kotiniemi kunnallisneuvos 35 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 178,50 * 60
Tarja Karell  eläkeläinen, lastenohjaaja 72 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 164,40 * 57
Joonas Penttilä yrittäjä 61 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 158,67 * 57
Tapio Heino liikennöitsijä 25 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 157,88 * 52
Lauri Eerola  asiakkuusjohtaja 42 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 142,80 * 52
Pasi Pöllänen  dosentti, ylilääkäri 21 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 140,33 * 45
Marja Hynninen eläkeläinen, siivoustyönjohtaja 71 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 137,00 * 55
Sini Airaksinen opiskelija 46 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 129,82 * 45
Aimo Ilomäki eläkeläinen, edustaja 17 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 126,30 * 44
Johanna Hasu  toiminnanjohtaja 28 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 119,00 * 40
Risto Hokkanen  eläkeläinen, insinööri 70 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 117,43 * 55
Petri Railo  service desk specialist 26 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 114,82 * 44
Matti Kekarainen  yrittäjä 54 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 109,85 * 34
Marika Pohjantuli lähihoitaja 18 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 105,25 * 43
Galina Mikhaylova  sosiaalialan projektityöntekijä 76 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 102,75 * 52

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Hanna-Kaisa Lähde   nuorten osallisuustyöntekijä, kulttuurituottaja AMK 58 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 102.0 32
Kari Seppänen   eläkeläinen 12 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 97.1538 37
Martti Pentti   eläkeläinen, kuvaamataidonopettaja 60 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 95.2 32
Pirjo Kopra   insinööri 73 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 91.3333 36
Nina Savonen   huolintapäällikkö 13 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 90.2143 34
Heli Paasi   laatu- ja IT-päällikkö 36 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 89.25 32
Risto Laaksonen   eläkeläinen 23 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 84.2 33
Timo Vornanen   lääkäri 34 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 84.0 30
Eva Pukkila   henkilökohtainen avustaja, lähihoitaja 79 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 82.2 33
Jouko Koivukoski musiikinjohtaja 31 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 79.3333 29
Anne-Maj Joas   lehtori 16 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 78.9375 32
Arttu-Petteri Klami   AMK opiskelija 55 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 75.1579 28
Anna-Leena Domander   eläkeläinen 67 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 74.7273 25
Kaija Yläsuutari   eläkeläinen 9 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 74.2941 31
Juha Tilli   projektipäällikkö 41 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 71.4 27
Jani Wennerstrand   matematiikanopettaja 15 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 70.1667 30
Pirjo Hellgren eläkeläinen 69 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 68.5 21
Anu Johansson   myyjä, herastuomari 53 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 68.0 27
Heikki Naski   eläkeläinen 6 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 66.4737 25
Marja Koskivirta   eläkeläinen, sairaanhoitaja 57 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 64.9091 26
Elina Havukainen   suunnittelija 68 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 63.2308 18
Antero Marjakangas   sosionomi 5 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 63.15 22
Antti Torkkeli rakennusyrittäjä 66 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 62.087 26
Tarja Paavola   henkilöstösuunnittelija 4 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 60.1429 19
Kari Rämä   eläkeläinen, DI 38 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 59.5 22
Anja Lehtonen   eläkeläinen 75 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 58.7143 17
Haitao Yu   toimitusjohtaja 22 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 57.4091 16
Ilpo Palomäki   insinööri 37 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 57.12 21
Pia Pirkola   TM, aineopettaja 63 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 54.9231 20
Osmi Kaitanen   eläkeläinen 20 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 54.913 16
Tuula Valjus   eläkeläinen 82 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 54.8 16
Birgit Tähtinen   mainoshoitaja mat 43 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 52.8889 17
Jorma Jack   herastuomari 2 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 52.625 12
Merja Ylivarvi   eläkeläinen 83 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 51.375 12
Eero Piispanen   eläkeläinen, myyntijohtaja 62 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 51.0 13
Heli Himanen   sosionomi 11 Sanasta 2018 Sitoutumattomat ehdokaslista 50.52 9
Jani Paananen   rakennusarkkitehti 59 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 49.2414 13
Tesma-Liisa Nieminen   geronomi 77 Kotka-Kymin seurakuntademarien ehdokaslista 48.3529 10
Hannu Heikkilä   toimitsijaohjaaja 51 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 47.6 12
Eija Heikkilä   myyjä 29 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 46.0645 12
Ritva Multamäki   palvelusihteeri 44 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 44.625 11
Soile Suursoho   eläkeläinen 40 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 43.2727 10
Pirjo Vanha-aho   tarkastaja 65 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 42.0 10
Kyllikki Talikka   eläkeläinen 39 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 40.8 8
Ari-Pekka Klami   eläkeläinen 56 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 39.6667 8
Helena Kalema   eläkeläinen, rikosylikonstaapeli 30 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 38.5946 7
Rauno Ryöppy   eläkeläinen 64 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 37.5789 5
Kimmo Halinen   kaivinkoneenkuljettaja 50 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 36.6154 4
Heljä Halinen   tarjoilija 49 Laajapohjaisen valitsijayhdistyksen ehdokaslista 35.7 3

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja